Göscarpaccio,Tonfisktartar med rostade rapsfrön, citroncaviar,vitsparris och ramslöksmajonäs

Förrätt maj

Introduktion:

Värd: Mikael HåkanssonGöscarpaccio : 4p- 320g Gösfilé (80g/pp)- Plastfilm- Köttbankare flatsida eller något liknandeSkär gösfilén i 40g x 2 skivor per portion, lägg skivorna sidan om varandra på plastfilm vik över plastfilmen och banka den tunt, låt ligga kvar i folie paketet, förvara i kyl tills montering Pocherad Vitsparris : 4 p- 2st á 100g/st Vitsparris-

Receptinfo:

Marmitträff:

Kategori:

Tagg:

Recept av:

RECEPT

Värd: Mikael Håkansson

Göscarpaccio : 4p

320g Gösfilé (80g/pp)
Plastfilm
Köttbankare flatsida eller något liknande

Skär gösfilén i 40g x 2 skivor per portion, lägg skivorna sidan om varandra på plastfilm vik över plastfilmen och banka den tunt, låt ligga kvar i folie paketet, förvara i kyl tills montering

 

Pocherad Vitsparris : 4 p

2st á 100g/st Vitsparris
1L vatten
1 msk salt
1 tsk strösocker
2msk citronsaft

Skala sparrisen, ta vara på skalet, dela sparrisen i två jämna stavar.

Koka upp sparrisskal,socker,salt,citron,lägg i sparris stavarna och sänk värmen pochera i 8-10min( al dente). Ta upp sparrisen låt de rinna av och dela dem i 3st diagonal bitar.

Förvara dem lite ljumna eller rumsvarma till anrättning

 Tonfisk Tartar : 4 p

80g Färsk eller fryst tonfisk(Tinad).20g/pp
1tsk Raps oljan från citroncaviarn.
1 nypa salt
2 krm Rostade rapsfrön
1/2 fin hackad salladslök

Gör så här: Skär tonfisken i jätte små fina tärningar och fin hacka salladslöken, lägg i en skål och sätt i kyl.

5 min innan uppläggningen!! Rör ihop tonfisken Med rostade rapsfrön och olja från citroncaviarn smaka av med salt.

 

Ramslöksmajo: 6pers

25g Ramslök,Grovhackad
1ägg
2dl rapsolja
1tsk dijonsenap
1msk citronjuice

Gör så här:

Lägg ner alla rumsvarma ingredienser i en hög kanna och sätt ner stavmixern i botten och starta den, lyft sakta upp och kör upp och ner tills majonnäsen har gått ihop bra. Smaka eventuellt av med salt. Lägg i spritsspåse och hålls kyld till montering.

 

Citron caviar : 15pers

4dl rapsolja(kall)
2dl koncentrerad citronsaft
1,5 tsk agar agar
0,5 tsk gurkmeja
1 krm Rostade rapsfrön obs ändvänds vid monteringen

Gör så här: Förbered oljan: Häll oljan i en hög, smal behållare (t.ex. ett glas) och ställ den i frysen i cirka 30–60 minuter eller i kylen i ett dygn. Oljan ska vara mycket kall, men inte fryst.

Häll i citronsaft, gurkmeja, agar agar i en kastrull, Sätt kastrullen på medelvärme och värm under omrörning tills agar agar har lösts upp helt( cirka 3-4mim)

Fyll en pipett,spruta eller en sked med den varma vätskan och droppa små mängder ner i den kalla oljan, vätskan stelnar omedelbart till små pärlor.

Sila av och hålls kylda till anrättningen. Oljan sparas till tonfisktartaren.

Vid montering blandas de rostade rapsfrön ihop med citroncaviarn

Montering/Plating

  1. Ta ut Göscarpaccion och lägg i centrum på tallriken.
  2. Pensla över med oljan från citroncaviarn och en nypa salt
  3. Mät upp 20g av tonfisktartaren lägg den som en fin rund puck i centrum på Göscarpaccion
  4. Toppa tonfisktartaren med citroncaviarn/Rostade rapsfrö blandning.
  5. Lägg den vita sparris kl:1,5,9.
  6. Spritsa på Ramslöksmajo kl:3,7,11

    Dela detta recept med en vän!

    Skriv en kommentar